Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń tel. 56-657-74-86, 535 430 957 metodycy@metodycy.torun.pl

Nasza misja: Kompleksowe wspomaganie szkół, placówek i nauczycieli w realizacji zadań edukacyjnych, opiekuńczych, organizacyjnych i wychowawczych wynikających z ich potrzeb.

Szanowni Nauczyciele Historii i Wiedzy o Społeczeństwie!

Koleżanki i Koledzy!

W związku z 30 rocznicą porozumień Okrągłego Stołu oraz wyborów 4 czerwca 1989 r. pojawiła się możliwość zorganizowania lekcji ze świadkami historii, którzy należeli do opozycji demokratycznej w Toruniu i innych miastach naszego regionu. Każdy nauczyciel, który będzie chciał przeprowadzić „żywą lekcję Historii” proszony jest o kontakt z Ryszardem Musielakiem tel. 606 910 478, adres email - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Doradca metodyczny nauczycieli historii

Maria Jadczak

Szczegółowe informacje

Data

30.03.2019 r. godz. 9:00 - 15:00

Miejsce

CKU TODMiDN w Toruniu, Plac św. Katarzyny 8

Program

W programie przewidziano:

W programie przewidziano dwa wykłady oraz trzy warsztaty. Istnieje możliwość uczestniczenia w wybranych formach. Gościem specjalnym jest dr Tomasz Tokarz z Wrocławia.

Program:

 1. 9.00-9.10 - Powitanie uczestników konferencji przez dyrekcję CKU TODMiDN w auli.
 2. 9.10-9.50 – Wykład Jolanty Serockiej „Rzut oka na nowoczesne trendy w edukacji”.
 3. 9.50-10.00 – Przerwa.
 4. 10.00 – 11.30 – Wykład dr. Tomasza Tokarza „Pokolenie smartfona – jak je zrozumieć, jak z nim współpracować”.
 5. 11.30 – 11.40 - Podsumowanie części wykładowej– odpowiedzi na pytania uczestników.
 6. 11.40 - 12.00 – Przerwa.
 7. 12.00 - 15.00 –trzy warsztaty tematyczne prowadzone symultanicznie w salach CKU TODMiDN  przez:

I. Tomasza Tokarza „Gamifikacja w edukacji”.

II. Katarzynę Cichocką „Równowaga w życiu zawodowym i osobistym jako forma zapobiegania wypaleniu zawodowemu”.

III. Tomasza Kocura „Nowoczesne technologie w nauczaniu”.

Zapisy na stronie CKU TODMiDN w zakładce TERMINARZ do 27 marca 2019. Cena: konferencja – 24,60 zł., osobno za warsztaty – 45 zł. każdy, kawa i herbata w cenie, dodatkowo dla uczestników warsztatów słodkie przekąski.

Zakup biletów na konferencję:

https://837169-1.evenea.pl/?fbclid=IwAR26K_Jo8affMLFfPslabqwjk3xCcBkiYhao-srT7mzG4uNVAXhyBxvPpXs

Zgłoszenia na warsztaty:

http://www.cku.torun.pl/todmidn/index.php/zapisy-na-szkolenia

Instytut Fizyki UMK organizuje serię wykładów popularnonaukowych "Fizyka wokół nas" o tematyce związanej z fizyką, wygłaszanych przez znamienitych naukowców i popularyzatorów nauki. W czwartek 21 marca 2019 roku o godzinie 17:15 w sali 26 Instytutu Fizyki UMK w Toruniu trzeci wykład pt. "Energia? Od ogniwa Volty do reaktora termojądrowego" wygłosi prof. dr hab. inż. Grzegorz Karwasz z Zakładu Dydaktyki Fizyki UMK.

Streszczenie:

Najprawdopodobniej w 2033 roku zabraknie w Polsce 33% energii elektrycznej, a w 2044 roku stężenie CO2 w atmosferze przekroczy 440 części na milion, przez co średnia temperatura na globie podniesie się o 1,4?C. Ale przypuszczalnie już w 2055 roku w Republice Korei uruchomiony zostanie przemysłowy reaktor termojądrowy (taki jak Słońce), a energii z niego (i jemu podobnych) wystarczy na ponad dwa i pół tysiąca lat. Jak do tego dojdzie, i co ma z tym wszystkim wspólnego ogniwo (stos) Volty z 1799 roku dowiemy się na naszym wykładzie.

https://www.ifiz.umk.pl/?id=2530

 

W dniu 5 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 31 w Toruniu organizujemy konferencję o zasięgu regionalnym pt. „Autyzm –komunikacja”.

Prelegenci przedstawią uczestnikom umiejętności społeczne i komunikacyjne osiągane przez dzieci w pierwszych dwóch latach życia oraz sygnały behawioralne pomocne w rozpoznawaniu ryzyka autyzmu w tym okresie, problemy i wyzwania stojące przed młodymi osobami ze spektrum autyzmu wynikające z akceptacji diagnozy oraz rozwoju umiejętności komunikacyjnych.

Szczegółowe informacje

Data

24-26.05.2019 r.

Miejsce

Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu, Plac św. Katarzyny 8

Program

W programie przewidziano:

Zajęcia poprowadzi dr Wanda Matras-Mastalerz –adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu.

Termin: 24 - 26 maja 2019 r.

Zapisy do 10 maja 2019 r. na stronie TODMiDN w zakładce „Zapisy na szkolenia”. Liczba miejsc ograniczona. O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. 

Koszt warsztatów: 24 godz. -  240 zł

Kontakt: Maria Klaban, tel. 720 798 858, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adresat

Zajęcia adresowane są do:

 • bibliotekarzy, 
 • nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych, 
 • psychologów oraz pedagogów, 
 • nauczycieli języka polskiego na wszystkich poziomach kształcenia,
 • wszystkich miłośników książek.

Doradca metodyczny

mgr Maria Klaban

 

Zakład Dydaktyki Fizyki UMK w dniach od 6 do 8 grudnia 2018 roku organizuje XI Ogólnopolskie Seminarium dydaktyki fizyki pod historycznym tytułem "Komputer w szkolnym laboratorium przyrodniczym". Odbędzie się ono w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu, ul. Grudziądzka 5. W tym roku m.in. obserwacje Marsa i wykład o życiu na Marsie, wykład jak jesteśmy na co dzień podsłuchiwani i zdjęcie serwera gdzie te dane są zapisane, warsztaty z chodzenia, warsztaty o robotach i o pomiarze pyłów w powietrzu.

Program Seminarium znajduje się na stronie: http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/komputery_2018/program.html

Zapisy odbywają się na stronie: http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/komputery_2018/rejestracja.php

Więcej informacji o XI Seminarium i nie tylko: http://dydaktyka.fizyka.umk.pl/nowa_strona/

Serdecznie zapraszamy do Torunia na imieniny Mikołaja Kopernika.

W sobotę 24 listopada br.  w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się bezpłatna konferencja dla nauczycieli. W tym roku będzie ona dotyczyła Pomocy naukowych w edukacji. Młyn Wiedzy zaprasza. Załączam link z informacjami oraz formularzem rejestracyjnym:

http://mlynwiedzy.org.pl/pomoce-naukowe-w-edukacji-konferencji/

Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorsko-Kujawski w Toruniu oraz Urząd Miasta Torunia zapraszają na seminarium popularnonaukowe "Przyroda miasta Torunia" które odbędzie się 22 października 2018 r. w godzinach 16.00 - 18.00 w Auli CKU - Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Toruniu, Plac Świętej Katarzyny 8.

W programie:

 1. „Zieleń miasta Torunia”, mgr Szczepan Burak, PKE
 2. „Zasoby przyrodnicze Torunia”, dr Lucjan Rutkowski, UMK Toruń
 3. „Przyroda miasta i okolic Torunia w fotografii i filmie przyrodniczym”, dr hab. Adam Adamski, UMK Toruń

Ośrodek Rozwoju Edukacji w ramach realizacji kierunków polityki oświatowej Państwa organizuje konferencję „Kształcenie zawodowe w czasach zaborów i w XX-leciu Polski Niepodległej”, której celem jest promocja  współczesnego kształcenia zawodowego oraz popularyzacja edukacji historycznej i kultury technicznej.

Ideą konferencji jest przedstawienie rewolucji przemysłowej i jej wpływu na rozwój kształcenia zawodowego, prezentacja historyczna instytucji państwowych i trzech szkół, które wywodzą się z placówek prowadzących kształcenie zawodowe jeszcze w czasie zaborów i po roku 1918.

Konferencja jest organizowana we współpracy z Naczelną Organizacją Techniczną, Polskim Komitetem Normalizacyjnym, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Kuratorium Oświaty w Poznaniu i Związkiem Rzemiosła Polskiego.

Konferencja odbędzie się 24 października 2018 r. o godz. 10 w Warszawskim Domu Technika NOT.

Seminarium odbędzie się 16.10.2018 r w godz. 10-14 w Sali B Warszawskiego Domu Technika NOT.

Zgłoszenia na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Poniżej program.

Instytucje, z którymi współpracujemy

partner partner partner partner partner partner partner partner partnerErasmus+EPALE