Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń tel. 56-657-74-86, 535 430 957 metodycy@metodycy.torun.pl

Nasza misja: Kompleksowe wspomaganie szkół, placówek i nauczycieli w realizacji zadań edukacyjnych, opiekuńczych, organizacyjnych i wychowawczych wynikających z ich potrzeb.

odbędzie się 2 marca 2017 r. w Toruniu, Targi Toruńskie – Centrum Targowe Park, ul. Bydgoska 3 dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, nauczycieli i rodziców

9:30-10:00 Rejestracja uczestników;
10:00-17:00 Zwiedzanie stoisk i udział w warsztatach przy stoiskach;
11:00-12:00 Uroczyste otwarcie I Toruńskiego Forum Zawodowców przez Prezydenta Miasta Torunia i wystąpienia Gości;
17:00 Zamknięcie Forum;

1. Sala audytoryjna (obowiązkowe zapisy pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) - I piętro (godz. 12:00 - 13:30):

 • Wystąpienie Ministra Edukacji Narodowej pani Anny Zalewskiej.
 • Wystąpienie Wiceministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pana Piotra Dardzińskiego.
 • Panel dyskusyjny z udziałem Gości: Nauka, edukacja, samorząd, biznes – tworzenie sieci współpracy sprzyjających kształceniu kadr zawodowych.

2. Sala audytoryjna - I piętro:

 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (warsztat/testy predyspozycji zawodowych) godz. 13.30 – 14.30.
 • Prezentacje toruńskich szkół zawodowych, współpraca z pracodawcami, przykłady dobrych praktyk współpracy szkól zawodowych i pracodawców godz. 14.30 – 17.00.

3. Stoliki eksperckie - hol I piętro:

 • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia - konsultacje indywidualne;
 • Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu - konsultacje indywidualne;
 • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna doradztwo zawodowe/konsultacje indywidualne - konsultacje indywidualne;
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - prezentacja oferty;
 • Ochotniczy Hufiec Pracy - konsultacje indywidualne;

4. Warsztaty: ( zgłoszenia do 28.02.2017 r. pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )

 • sala nr 1 - II piętro
WarsztatyOrganizator, czas trwaniaGodziny
Testy kompetencji zawodowych dla gimnazjalistów Ochotniczy Hufiec Pracy godz. 11.30-12.30;    14.30-15.15;    15.30-16.15
I Ty możesz zostać chemikiem Centrum Chemii w Małej Skali godz. 12.30-13.15;    13.30-14.15
 • sala nr 2 - I piętro
WarsztatyOrganizator, czas trwaniaGodziny
ABC rekrutacji do szkół technicznych i branżowych Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO godz. 11.40-12.15;    13.15-14.00;        15.30-16.00
Coaching kariery Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych godz. 12.30-13.00;    14.30-15.00;    16.15-16.45
 • hol I piętro
WarsztatyOrganizator, czas trwaniaGodziny
Szklane i jedwabne inspiracje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Szkoła Przysposabiająca do Pracy godz. od 10:00 do 16:00 w sposób ciągły

Realizacja Strategii Rozwoju Edukacji Miasta Torunia

W nawiązaniu do inauguracyjnej Konferencji lokalnej, która odbyła się 7 listopada 2016 roku Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Toruniu – koordynator programu Falochron dla Młodzieży Torunia we współpracy z Toruńskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli zaprasza szkoły podstawowe, gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez Gminę Miasta Toruń do udziału w programie

Falochron dla Młodzieży Torunia - profilaktyka zachowań ryzykownych

Misja programu:

 • Wywołanie w świadomości społeczności lokalnych przekonania o konieczności prezentowania właściwych, dojrzałych i spójnych postaw oraz podejmowania aktywnych, pozytywnych wychowawczo i socjalizacyjnie zachowań.
 • Tworzenie aktywnych środowisk wsparcia dla działań profilaktycznych.

Materiały do pobrania:

Konferencja dla rodziców, nauczycieli i terapeutów organizowana przez Zespół Szkół Nr 6 w Toruniu i Katedrę Studiów nad Niepełnosprawnością i Tanatopedagogiki  UMK

„Wszyscy pracujemy na sukces dziecka”

„Dziecko ze spektrum autyzmu na lekcjach i zajęciach specjalistycznych na podstawie dobrych praktyk Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 19”

Materiały do pobrania:

Wiem, bo warto zrozumieć innych, zrozumieć świat. Czuję, bo warto poczuć, że ludzie pozornie obcy mogą nam być bardzo bliscy. Pomagam, bo warto działać, jeśli ktoś potrzebuje pomocy.

Więcej na: http://wiemczujepomagam.pl/scenariusze/

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Torunia, Wydział Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Centrum Kształcenia Ustawicznego - Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli

zapraszają do udziału w konferencji z okazji Toruńskiego Tygodnia Tolerancji, która odbędzie się 21 listopada 2016 r. (poniedziałek) o godz. 14.00
w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu, przy Placu Św. Katarzyny 8.

Udział w konferencji jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy.

Program konferencji:

13.45 Rejestracja uczestników
14.00 Powitanie uczestników konferencji
Joanna Waczyńska - Dyrektor CKU-TODMiDN
14.00 Tolerancja. Tolerować to obrażać. (J.Goethe)
prof. dr hab. Jacek Błeszyński, Katedra Psychopedagogiki Specjalnej Wydział Nauk Pedagogicznych UMK.
14.30 Ile tolerancji w podstawach programowych kształcenia ogólnego?
dr hab. Hanna Solarczyk-Szwec, prof. UMK, Katedra Pedagogiki Szkolnej Wydział Nauk Pedagogicznych UMK.
15.00 Tolerancja versus prawo tygrysie. Wybrane standardy prawa antydyskryminacyjnego.
dr Piotr Chrzczonowicz radca prawny przy OIRP w Toruniu, Katedra Prawa Karnego i Polityki Kryminalnej Wydział Prawa i Administracji UMK.
15.30 Przykłady dobrych praktyk
Maria Kluz – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „Tolerancja wobec osób z niepełnosprawnością”
Adrianna Czarnecka przedstawicielka Samorządu Studenckiego UMK – „Wymiany studenckie na UMK”
Dorota Łucka – nauczyciel CKU  „Inny - słuchacz w szkole dla dorosłych”
16.45 Podsumowanie konferencji
Anna Łukaszewska dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia
poczęstunek

 

„Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła”.
Marek Edelman

„NIE BŁĄDŹMY, BĄDŹMY- TOLERANCJA” to inicjatywa nauczycieli toruńskich szkół ponadgimnazjalnych (Magdalena Tyczyńska, Krzysztof Greding, Ivka Macioszek, Łukasz Skowroński, Maria Jadczak) widzących potrzebę zorganizowania działań skierowanych do młodzieży, poświęconych tematyce migracyjnej, jednemu z najważniejszych współczesnych procesów globalnych.

CKU - Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna oraz Biblioteka Pedagogiczna
zapraszają do czynnego udziału

w XIV Europejskim Tygodniu Świadomości Dysleksji w dniach 3 - 10. X. 2016

pod hasłem „Uczeń podwójnie wyjątkowy”

Liczymy na twórcze zaangażowanie w organizację ETŚD na terenie Państwa placówek.

Prosimy o nadsyłanie propozycji działań lub sprawozdań z podjętych  działań w szkołach na załączonej tabeli (Pobierz tabelę) do 17.X. 2016 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W ramach obchodów odbędą się w siedzibie CKU- TODMiDN Plac św. Katarzyny 8:

 • 3.X.2016 godz.16 konsultacja dla nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych i przedmiotów nauczania pod hasłem „ Dostosowanie wymagań edukacyjnych do potrzeb uczniów ze specyficznymi trudnościami w nauce  z udziałem pracowników Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Toruniu”
 • 5.X.2016 godz.16 konferencja dla nauczycieli szkolnej pomocy psychologiczno- pedagogicznej
 • 7.X. i 10. X. 2016 godz. 9 „Turniej szkół” dla uczniów  klas IV - VI z opiniami o dysleksji rozwojowej (Pobierz regulamin turnieju)

Katalog nowości wydawniczych na stronie internetowej Biblioteki Pedagogicznej w Toruniu. http://www.bptorun.edu.pl/

Z pozdrowieniami
Małgorzata Kutyła, konsultant CKUTODM i DN
Agnieszka Reszkowska, doradca metodyczny CKU-TODM i DN   

W przypadku pytań prosimy o kontakt telefoniczny: 603 944 525

Start 29 września 2016 r. o godz. 13.00.

Organizatorzy: CKU TODMiDN oraz Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu

Gra jest oparta na znajomości elementów biografii, twórczości literackiej i dokonań naukowych postaci związanych z Toruniem lub czasowo przebywających w naszym mieście (uszczegółowienie – pkt. 7).

Wychodząc naprzeciw zapowiedzi wprowadzenia nauczania programowania do edukacji formalnej na wszystkich etapach edukacyjnych zapraszamy na szkolenia sfinansowane przez Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty w ramach XVII edycji wojewódzkich zadań edukacyjnych w 2016 roku

WPROWADZENIE DO PROGRAMOWANIA NA KAŻDYM ETAPIE EDUKACYJNYM

W obecnych czasach kształcenie w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych okazuje się niewystarczające. Informatyka to przede wszystkim rozwijanie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, konstruowanie algorytmów, umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów, tworzenie nowych narzędzi, programowanie. Rozwijanie umiejętności informatycznych w zakresie programowania i algorytmiki będzie miało bezpośredni wpływ na kompetencje przydatne na zajęciach z innych przedmiotów. Szkolenie pozwoli nauczycielowi na zapoznanie się z podstawowymi narzędziami programistycznymi, technikami algorytmicznymi i metodami pracy na zajęciach z programowania, odpowiednimi do etapu edukacyjnego prowadzonych zajęć.

 1. Forma adresowana jest do nauczycieli czynnych zawodowo,  zatrudnionych we wszystkich szkołach i placówkach oświatowych.
 2. Zostanie przeprowadzonych 15 piętnastogodzinnych szkoleń dla 300 nauczycieli czynnych zawodowow grupach maksymalnie 20 osobowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.
 3. Dopuszcza się udział maksymalnie 5 osób z jednej rady pedagogicznej.
 4. Szkolenia będą prowadzone na dwóch poziomach:
  •    Poziom I:   (I i II etap edukacyjny),
  •    Poziom II:  III i IV etap edukacyjny.
 5. Poziom szkolenia należy wpisać przytemacie szkoleniaw karcie zgłoszenia.
 6. Zapisy na szkolenia przyjmujemy na podstawie karty zgłoszenia przesłanej na adres CKU-TODMiDN, Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel./fax 56 6554156, 56 6577486.
 7. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, o udziale w szkoleniu,decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby zakwalifikowane otrzymają informację drogą e-mailową o miejscu i terminie szkolenia.

Centrum Kształcenia Ustawicznego Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli zaprasza na:

10-godzinne szkolenie:
 „Wykorzystanie mediów społecznościowych w kształceniu dorosłych. Wykorzystanie chmury w edukacji oraz przykłady dobrych praktyk”

Szkolenie adresowane jest do: dla 40 nauczycieli szkół i placówek zawodowych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, w grupach maksymalnie 20 osobowych.

Cele szkolenia:

 • Poznanie rodzajów i zasad działania wybranych mediów społecznościowych oraz możliwości ich wykorzystania w kształceniu dorosłych.
 • Prezentacja wykorzystania chmury komputerowej do realizacji zadań zespołowych – udostępnianie i współdzielenie plików, praca synchroniczna.
 • Zapoznanie z zagrożeniami i zasadami bezpieczeństwa w sieci Internet.

Program szkolenia:

 • Charakterystyka mediów społecznościowych.
 • Wykorzystanie mediów społecznościowych w edukacji dorosłych, m.in.:
 • -  portalespołecznościowe (Facebook, LinkedIn, GoldenLine);
 • -  repozytoria wideo i grafiki (YouTube, Instagram, Pinterest);
 • -  blogi (Blogger, Twitter);
 • -  strony typu Wiki (Wikipedia, Wikispaces, Wikicytaty, Wikibooks, Wikinews, Wikipodróże).
 • Zapoznanie z pojęciem chmury komputerowej.
 • Zalety i wady pracy w chmurze.
 • Wykorzystanie chmury w edukacji, m.in.:
 • -  zespołowe tworzenie dokumentu tekstowego, arkusza kalkulacyjnego i prezentacji multimedialnej na dysku sieciowym GoogleDrive;
 • -  tworzenie ankiety za pomocą  formularza w chmurze Google.
 • Zagrożenia i bezpieczeństwo w sieci Internet.

Szkolenie finansowane przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w ramach XVII edycji zadań edukacyjnych dla nauczycieli

Zapisy przyjmujemy do 30 września 2016 r. na podstawie przesłanej karty zgłoszenia faxem:  56 655 41 56 lub e-mailem:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informację o zakwalifikowaniu się, dokładnym terminie i miejscu szkolenia uczestnik otrzyma na podany w karcie zgłoszenia adres e-mail.

Instytucje, z którymi współpracujemy

partner partner partner partner partner partner partner partnerErasmus+EPALE