Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń tel. 56-657-74-86, 535 430 957 metodycy@metodycy.torun.pl

Nasza misja: Kompleksowe wspomaganie szkół, placówek i nauczycieli w realizacji zadań edukacyjnych, opiekuńczych, organizacyjnych i wychowawczych wynikających z ich potrzeb.

Wspólnie zadbajmy o błękitne niebo nad Toruniem

18 listopada, godz. 11, siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, ul. Fredy 8

 • plakat

 Z okazji Dnia Czystego Powietrza 18 listopada o godzinie 11 zapraszamy do siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Toruniu, przy ul. Fredry 8. Na stoiskach edukacyjnych specjaliści będą udzielać porad dotyczących możliwości uzyskania wsparcia z programów dofinasowania wymiany lub likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła oraz działań inwestycyjnych mających na celu poprawę jakości powietrza w mieście. Patrol Eko Straży Miejskiej zaprezentuje sprzęt do walki z nielegalnym spalaniem odpadów.

O godzinie 12 prof. Adam Adamski, fotograf przyrody i pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK zaprasza wszystkich chętnych do udziału w warsztatach fotograficznych, podczas których zdradzi jak podglądać naturę i utrwalać w kadrze jej ulotne piękno (liczba miejsc ograniczona – zgłoszenie udziału sms na nr 793809899). Uczestników zaprosimy również do sadzenia kwiatów cebulowych, które na wiosną pięknie zakwitną na toruńskich skwerach i zieleńcach oraz podarujemy rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze. Najmłodsi wezmą udział w konkursie plastycznym oraz napiszą list do kopcącego sąsiada.

Zanieczyszczenie powietrza jest problemem globalnym, nie znającym granic. Szacuje się, że powietrzem złej jakości oddycha dziś 99% światowej populacji. Problem ten w szczególności dotyczy naszego kraju, gdzie w wielu miejscach normy zanieczyszczeń powietrza są w znacznym stopniu przekroczone, a zdrowie mieszkańców zagrożone. Dobrą okazją by przyjrzeć się działaniom podejmowanym na rzecz walki o błękitne niebo będzie impreza dla mieszkańców Torunia z okazji Dnia Ochrony Powietrza

 • Ekopiknik z okazji Dnia Czystego Powietrza w Toruniu jest realizowany dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń.
 • Organizatorem jest: Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
 • Partnerami są: Straż Miejska w Toruniu, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Polski Klub Ekologiczny, Sztuka Natury - Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą oraz Market Leroy Merlin w Toruniu.

Dzięki tej inicjatywie można zaprosić na swoje lekcje ekspertów i ekspertki z sektora kosmicznego. Spotkania odbywają się w formule online. Każda lekcja trwa 45 minut i może odbyć się jako lekcja zdalna lub ekspert/ekspertka może pojawić się w klasie na telebimie. Wybór należy do was.

Drodzy nauczyciele szkół podstawowych klas 4-8 i ponadpodstawowych klas 1-4, to dla Was ta inicjatywa. Jeden nauczyciel może zgłosić jedną klasę lub grupę uczniowską na jednym poziomie nauczania, maksymalna liczba uczestników na jednej lekcji to 40 osób.

Spotkania odbywają się w formule online. Każda lekcja trwa 45 minut i może odbyć się jako lekcja zdalna lub ekspert może pojawić się w klasie na telebimie. Wybór należy do nauczycieli i edukatorów.

Zapoznajcie się z sylwetkami ekspertów i tematami lekcji jakie mogą poprowadzić. Wybierzcie jednego eksperta lub ekspertkę i wypełnijcie formularz. Aktywujemy go tylko w dniu zapisów - 18 listopada od godz. 10.00. O dostaniu się do programu decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowe informacje: https://www.kopernik.org.pl/esero/lekcje-nie-z-tej-ziemi

Zapraszamy nauczycieli klas drugich w roku szkolnym 2023/24 do udziału w kolejnej edycji ogólnopolskiego projektu z zakresu edukacji finansowej i bezpieczeństwa „Od grosika do złotówki”. Projekt wdrażany jest w ramach kształcenia zintegrowanego. Umożliwia realizację kierunków polityki oświatowej wyznaczonych na rok szkolny 2023/24 (kierunki numer: 2, 6, 7 i 8). Posiada patronat Ministerstwa Finansów. Ten rok szkolny jest wyjątkowy, gdyż Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2024 rokiem Edukacji Ekonomicznej.

18 listopada 2023 r., godz. 11

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, ul. Fredry 8, sala konferencyjna parter
Zapraszam do udziału w pokazach i warsztatach fotografii przyrodniczej, które odbywać się będą w podczas toruńskich obchodów Dnia Czystego Powietrza.

Pokazy, godz. 11,

Pokazy prac konkursowych (fotografii i pokazów multimedialnych) zgłoszonych do konkursów organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą "Sztuka Natury" w latach 2012-2022,

Warsztaty, godz. 12,

Tematyka:
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z podstawami fotografii i filmu przyrodniczego. Tematyka warsztatów:

 • podstawy fotografii przyrodniczej, kodeks fotografa przyrody,
 • makrofotografia,
 • fotografia krajobrazowa,
 • fotografia akwarystyczna,
 • sprzęt i wyposażenie fotografa przyrody.

Prowadzący:

Warsztaty poprowadzi prof. Adam Adamski - fotograf przyrody, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, autor wielu indywidualnych wystaw fotograficznych, uczestnik wielu wystaw zbiorowych. Pomysłodawca i Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury”, kierownik Pracowni Fotograficznej w Katedrze Konserwacji-Restauracji Malarstwa i Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK

Zgłoszenia udziału:

Aby zgłosić udział w warsztatach należy wysłać sms o treści: warsztaty, imię, nazwisko na nr tel. 793809899 do dnia 15.11.2023 r.

Kontakt do organizatora:

Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, PZITS Oddział Toruń, Piernikarska 4/1, 87-100 Toruń, tel. 793809899, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bezpłatne warsztaty przyrodnicze, organizowane w Klubie Ekologicznym Atmosfera, na terenie siedziby Fundacji Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu przy ul. Wola Zamkowa 12 A w Toruniu. Warsztaty zaplanowane zostały na 5 godzin i skierowane są do starszych grup przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Realizowane będą w okresie od września do grudnia 2023 r. W ramach warsztatów zapewniamy uczestnikom wyżywienie: drugie śniadanie oraz obiad. Każdy uczestnik otrzyma również gadżety promocyjne. Opiekunów grup zainteresowanych udziałem w warsztatach prosimy o nadesłanie zgłoszenia poprzez formularz online: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSf4zkCdtw__GEg9nOW6pf_6YJzp75F12txxd32Zgm_AjTrwjA/viewform

UWAGA! Przesłanie zgłoszenia nie jest jednoznaczne z zakwalifikowaniem grupy na warsztaty. Decyduje kolejność nadesłania zgłoszeń. Po otrzymaniu zgłoszenia skontaktujemy się z Państwem w celu potwierdzenia udziału i umówienia daty i godziny warsztatów. Warsztaty realizowane są w ramach projektu pn. „Utworzenie w Toruniu ścieżki edukacyjnej i Klubu Ekologicznego „Atmosfera” oraz realizacja działań informacyjno-edukacyjnych podnoszących świadomość ekologiczną młodzieży” nr RPKP.04.05.00-04-0004/18 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 4. Region przyjazny środowisku Działania 4.5. Ochrona przyrody Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko - Pomorskiego na lata 2014-2020.

Z poważaniem
Klub Ekologiczny „Atmosfera” ul. Wola Zamkowa 12 A, 87-100 Toruń e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Instytut Badań Edukacyjnych wraz z UNICEF oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki zapraszają do wzięcia udziału w konferencji pt. Edukacja Dostępna – jak najbliżej każdego dziecka otwierającej projekt „Szkoła dostępna dla wszystkich”.

Konferencja odbędzie się 14 września 2023 r. w formule online.

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane kierunki działań zaplanowanych w projekcie, jego założenia oraz cele. Wystąpienia przedstawicieli MEiN, UNICEF i IBE wprowadzą uczestników w problematykę działań podejmowanych na rzecz wspierania dostępności edukacji dla każdego dziecka/ucznia. Eksperci merytoryczni przedstawią założenia modelu szkolenia Doradców ds. Dostępności Uczenia, na którym opiera się oferowany program doskonalenia zawodowego nauczycieli specjalistów.

Wszystkie wystąpienia i dyskusje panelowe będą tłumaczone symultanicznie na język angielski i/lub polski oraz PJM.

Udział w konferencji jest bezpłatny. Wymagana jest jedynie rejestracja w formularzu.

Program konferencji znajdziecie Państwo TUTAJ.

Pytania prosimy kierować na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy do udziału!

Termin: 6 czerwca 2023r., godz. 10.00-14.00

Miejsce: Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Toruniu przy ul. Poznańskiej 11/13 w Toruniu

Organizator: Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Toruniu

Partnerzy: Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Wojewódzki Urząd Pracy, Państwowa Inspekcja Pracy
Patronat honorowy: Prezydent Miasta Torunia
Patronat medialny: Telewizja Polska S.A. Oddział w Bydgoszczy, Radio PIK S.A., Gazeta Pomorska ,
Sponsorzy: Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości, Firma ANIRO Sp. z o.o.; Cukiernia Franciszek Pokojski S.C.; Piekarnia Bartkowscy Sp.j.; Cukiernia Sowa Sp. z o.o.
Zasięg: regionalny

 • festiwal-zawodow

Szkoła Podstawowa nr 8 w Toruniu jest organizatorem wystawy tematycznej o zasięgu miejskim "Kosmos bliżej nas". Wystawa została stworzona z konkursowych prac plastycznych uczniów Szkoły Podstawowej nr 8.

Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego, patronatami medialnymi TVP3 i Radio PiK, patronatem naukowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, opieką artystyczną Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu oraz opieką handlową Galerii Copernicus w Toruniu.

 • plakat

W ramach wystawy odbywać się będą spotkania z uczniami i podopiecznymi toruńskich szkół i przedszkoli, którzy zaproszeni zostaną do obejrzenia wystawy i udziału w zajęciach tematycznych. Celem wystawy połączonej z konkursem plastycznym jest uczczenie rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, rozwijanie zainteresowań osiągnięciami i sylwetką astronoma, zachęcanie uczniów i nauczycieli do czynnego zainteresowania tematyką kosmosu i astronomii oraz wiedzą na temat wszechświata; a także rozwój umiejętności i zainteresowań plastycznych wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie wrażliwości i poczucia estetyki, rozbudzanie wyobraźni plastycznej, prezentacja twórczości dzieci i młodzieży oraz promocja umiejętności i talentów.

Wystawę można obejrzeć w terminie kwiecień - czerwiec w Szkole Podstawowej nr 8 oraz na przełomie kwietnia i maja w Galerii Copernicus w Toruniu.

Instytucje, z którymi współpracujemy

partner partner partner partner partner partner partner partner partnerErasmus+EPALE