Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń tel. 56-657-74-86, 535 430 957 metodycy@metodycy.torun.pl

Nasza misja: Kompleksowe wspomaganie szkół, placówek i nauczycieli w realizacji zadań edukacyjnych, opiekuńczych, organizacyjnych i wychowawczych wynikających z ich potrzeb.

Stowarzyszenie „Tilia i Szkoła Leśna na Barbarce zapraszają placówki oświatowe działające na terenie Gminy Miasta Toruń do wzięcia udziału w konkursie ekologicznym w formie eko challengu pn. „Podejmij wyzwanie o natury dbanie”

Dofinansowanie: Konkurs organizowany jest w ramach projektu pn. ”Toruń dba o środowisko dla przyszłych pokoleń”, który realizowany jest dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Całkowity koszt realizacji projektu to 122.000 zł, kwota dotacji 97.000zł

Po co to robimy - żeby promować postawy ekologiczne wśród dzieci, młodzieży i dorosłych przyczyniających się do ochrony środowiska, a także żeby wspierać aktywności społeczności lokalnych w zakresie racjonalnego korzystania z zasobów środowiska, w tym szczególnie adaptacji do zmian klimatu i przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza i niskiej emisji, oszczędzania energii i wody.

Dla kogo: całe społeczności szkolne z placówki oświatowych działające na terenie Gminy Miasta Toruń (uczniowie, nauczyciele, pozostali pracownicy placówki, a pośrednio również członkowie ich rodzin)

Kiedy: konkurs realizowany jest do czerwca 2024 r. • Zadanie konkursowe: przedstawienie w formie prezentacji albo filmiku (czas trwania max 1 minuta) działań ekologicznych, które podejmowane są każdego dnia przez uczniów w danej  szkole/przedszkolu pn. „Jeden dzień z ekologicznego życia w naszej szkole” i zaprezentowanie go przez media społecznościowe placówki

Nagroda – ogród deszczowy o wartości 10 tys. złotych zbudowany na terenie zwycięskiej placówki

Terminarz i przebieg konkursu:

11 kwiecień –15 maj 2024 – nominacje i wykonywanie zadań przez placówki - pierwszą placówkę tj SP nr 9 do udziału w konkursie zaprosiła oficjalnie Szkoła Leśna na Barbarce. SP 9 przyjęła nasze wyzwanie i wykonuje zadanie do piątku 19 kwietnia i nominuje - zaprosi do udziału kolejne 3 placówki oświatowe itd. Kolejne nominacje i zadania rozgrywać się będą w ciągu 1 miesiąca, Każda placówka na podjęcie decyzji o przyjęciu wyzwania będzie miała 2 dni robocze, a na jego wykonanie 5 dni roboczych od momentu nominacji.

UWAGA! Jeśli placówka chce włączyć się do konkursu i nie czekać na nominację przez inne szkoły może nadesłać formularz zgłoszeniowy on-line, wykonać w ciągu pięciu dni zadanie konkursowe i również nominować do zabawy kolejnych uczestników.
Formularz on - line – dla placówek, które chciały być wziąć udział w konkursie bez czekania na nominacje: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc7J0c-u3zip0hatCxa9SWXhO26hcnxCKxEWaD70bNFktI2AQ/viewform

 • 16- 17 maja 2024 - ocena materiałów konkursowych przez jury i wybór 10 prac i opublikowanie ich na Facebooku Szkoły Leśnej na Barbarce.
 • 18-31 maja 2024 - głosowanie internetowe – każdy internauta będzie mógł oddać głos na wybrany przez siebie prezentację/filmik poprzez zostawienie pod postem „lajka – Lubię to”. Filmik lub prezentacja, która w okresie głosowania zdobędzie najwięcej polubień wygra konkurs i zdobędzie nagrodę.
 • 3 czerwca 2024 r.- ogłoszenie wyniku głosowania internetowego.

Do 20 czerwca 2024 r. – budowa ogrodu deszczowego na terenie zwycięskiej placówki oświatowej.

Biuro konkursowe: Szkoła Leśna na Barbarce, ul. Przysiecka 13, 87-100 Toruń , tel. 56 657 60 85 wew. 85., e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Więcej informacji o konkursie znajdziecie Państwo w załączniku oraz na naszej stronie internetowej www.szkola-lesna.torun.pl w zakładce Projekty Toruń dba o środowisko dla przyszłych pokoleń

Przekaż 1,5% podatku Stowarzyszeniu Tilia, które prowadzi Szkołę Leśną na Barbarce KRS 0000028517

Zdobądź wiedzę, rywalizuj z innymi i wygrywaj nagrody!
Sprawdź swoją wiedzę w dziedzinach inżynierii i techniki na platformie Prize Charger,
gdzie organizowane są cykliczne turnieje z dziedzin technicznych i inżynieryjnych https://prizecharger.com/
Uczestnicy zdobywają punkty, a najlepsi zostają finalistami i laureatami.

I EDYCJA TURNIEJU - FINAŁ JUŻ 27 MAJA 2024!
„PCCon SZALONY XX WIEK – HISTORIA KOMPUTERÓW I OPROGRAMOWANIA. PIERWSZE ALGORYTMY AI”

SPRAWDŹ, JAK TO DZIAŁA:

1. Zdobywaj wiedzę — skorzystaj z bazy wiedzy przygotowanej przez specjalistów dziedzinowych — dzięki niej znajdziesz odpowiedzi na pytania w turnieju.
https://pccon.org/baza-wiedzy
2. Zarejestruj się do 18 maja 2024 r. na stronie PrizeCharger - PCCON
Opłata to tylko 15 zł! https://pccon.prizecharger.com
3. Weź udział w eliminacjach ogólnopolskich 20 maja 2024 r.
4. Półfinał i finał I edycji turnieju PCCon odbędzie się w budynku Warszawskiego Domu Technika w Warszawie- siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej.
5. Turniej przewidziany jest dla uczestników od 16 lat.
6. Do wygrania między innymi kultowe komputery! https://pccon.org/#nagrody

Zapoznaj się z regulaminem https://pccon.org/storage/files/Regulamin%20Turnieju%20Prize%20Charger%20-%2001.2024_PCCON.pdf

Szanowni Państwo!

Zapraszamy i zachęcamy do udziału w konkursie z języka niemieckiego i plastyki.

Nasza VI edycja tego konkursu uzyskała honorowy patronat Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Kujawsko-Pomorskiej Kurator Oświaty Grażyny Dziedzic i Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego o/Toruń.
Konkurs znalazł się również w Projekcie wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez inne podmioty działające na terenie szkół, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej w roku szkolnym 2023/2024 - jako zawody artystyczne.

Konkurs jest dwuetapowy, wszystkie szczegóły znajdują się w regulaminie. W razie pytań, wątpliwości zachęcam do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z pozdrowieniami,
Jolanta Dejewska - nauczyciel SP5 Toruń, doradca metodyczny CKU TODMiDN

Do konkursu można zgłosić projekt przyczyniający się do poprawy środowiska naturalnego. W tym roku szczególną uwagą obejmiemy te działania, które będą nakierowane na ochronę powietrza. Najlepsze projekty otrzymają grant w wysokości 3 000 zł z przeznaczeniem na realizację zaproponowanego pomysłu.

W konkursie przewidziano aż 10 grantów. Zgłoszenia przyjmujemy do 27 lutego 2024.

Powodzenia!

Więcej informacji na stronie: https://www.naszaziemia.pl/czystaziemia/

Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział w Toruniu serdecznie zaprasza zainteresowanych uczniów oraz ich nauczycieli do udziału w wojewódzkim konkursie na lapbooka o krajach DACHL, organizowanego dla wszystkich szkół podstawowych województwa Kujawsko-Pomorskiego. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Konsula Generalnego Niemiec w Gdańsku – panią prof. h.c. Cornelię  Pieper.

Konkurs przewidziany jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII. Nie jest wymagana od uczniów znajomość języka niemieckiego.

Cele konkursu:

 • zapoznanie uczniów z wiedzą ogólną o krajach niemieckojęzycznych,
 • zainteresowanie dzieci i młodzieży kulturą krajów niemieckojęzycznych i ich językiem,
 • umiejętność selekcjonowania informacji i zastosowanie technologii informacyjnej,
 • rozwijanie zdolności manualnych uczniów,
 • holistyczne i interdyscyplinarne ujęcie nauki języka niemieckiego,
 • rozwijanie kompetencji językowych,
 • zachęcenie do samodzielnego uczenia się.

Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:

 • klasy IV-VI SP,
 • klasy VII-VIII SP.

Przyznamy nagrody laureatom I, II i III stopnia oraz wyróżnienia.

Szczegółowe informacje na stronie: https://psnjn.org/pl/torun-konkurs-na-lapbooka-o-krajach-dachl/

XIII edycja konkursu Funduszu Naturalnej Energii na wsparcie projektów z obszaru ochrony środowiska naturalnego i edukacji ekologicznej. Tematyka konkursu obejmuje działania dotyczące: oszczędzania energii; korzystania z alternatywnych źródeł energii; gromadzenia i racjonalnego wykorzystania wody; powstrzymania zmian klimatycznych. W tym roku program został ogłoszony dla sześciu województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, pomorskiego, małopolskiego, lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. Do udziału zaproszone są także placówki oświatowe tj. szkoły, przedszkola, biblioteki. 

FSNT-NOT wspólnie z Polskim Towarzystwem Informatycznym organizuje ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży na stworzenie gry komputerowej nt. „Polskie wynalazczynie i wynalazcy, którzy odnieśli sukcesy w kraju lub za granicą”.

Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Pracę konkursową można wykonać w formie:

 1. prezentacji ciekawego pomysłu na grę lub
 2. stworzyć, zaprogramować gotową grę.

Konkurs odbywa się na dwóch etapach:

 1. wojewódzkim,
 2. ogólnopolskim.

Każda z dwóch kategorii na każdym etapie będzie oceniana na dwóch poziomach edukacyjnych:

 1. podstawowym,
 2. ponadpodstawowym, wynikających z typu szkoły, do jakiej chodzą uczestnicy konkursu.

W konkursie biorą udział zespoły od 2 do 4 uczniów z jednej szkoły w wieku od 10 do 20 lat wraz z 1 lub 2 opiekunami – nauczycielami danej szkoły.

Prace należy zgłaszać od 1 lutego 2024 r. do 1 marca 2024 r.

Zgłoszeń można dokonywać na stronie https://mlodzi.pti.org.pl/

Znajdują tam się również szczegółowe informacje o konkursie.

Miejsce: Toruń, Aula CKU Plac Świętej Katarzyny 8 (2 piętro, w budynku jest winda)
Termin: 31 maja 2023r.

 • Czas trwania części pisemnej: godz. 10:30 –11:45 (75 minut).
 • Ogłoszenie wyników, rozdanie dyplomów i nagród: godz. 14:00.

Uczestnicy powinni mieć z sobą własne przybory do pisania oraz kalkulator. Arkusz zawiera niezbędne do pracy tablice danych fizyko-chemicznych. Na miejscu organizatorzy zapraszają na poczęstunek (kawa, herbata, coś słodkiego). Czas oczekiwania na wyniki Uczestnicy spędzają pod opieką Nauczycieli/opiekunów ze swoich placówek. Polecamy spacer po pięknej okolicy starego miasta.

Formularz zgłoszeniowy jest dostępny pod adresem: https://forms.office.com/e/t6bKW3WzUU

Instytucje, z którymi współpracujemy

partner partner partner partner partner partner partner partner partnerErasmus+EPALE