Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń tel. 56-657-74-86, 535 430 957 metodycy@metodycy.torun.pl

Nasza misja: Kompleksowe wspomaganie szkół, placówek i nauczycieli w realizacji zadań edukacyjnych, opiekuńczych, organizacyjnych i wychowawczych wynikających z ich potrzeb.

„Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła”.
Marek Edelman

„NIE BŁĄDŹMY, BĄDŹMY- TOLERANCJA” to inicjatywa nauczycieli toruńskich szkół ponadgimnazjalnych (Magdalena Tyczyńska, Krzysztof Greding, Ivka Macioszek, Łukasz Skowroński, Maria Jadczak) widzących potrzebę zorganizowania działań skierowanych do młodzieży, poświęconych tematyce migracyjnej, jednemu z najważniejszych współczesnych procesów globalnych.

Z naszych doświadczeń wynika, że  młodemu pokoleniu brakuje dostępu do rzetelnego źródła wiedzy na ten temat, co negatywnie wpływa na postawy jego reprezentantów względem osób szukających schronienia w Europie, w Polsce, w Toruniu. Ze wszystkich publikowanych w ostatnich latach sondaży Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że niechęć do przyjmowania uchodźców w Polsce wyrażają najczęściej osoby poniżej 24. roku życia, zaś z raportu Fundacji Batorego, że to właśnie wśród nich  najwięcej jest akceptujących mowę nienawiści wobec różnych mniejszości. W ramach inicjatywy „NIE BŁĄDŹMY, BĄDŹMY - Tolerancja” planujemy przeprowadzić  szereg działań, które pozwolą uczniom toruńskich szkół lepiej zrozumieć procesy migracyjne, zawiłości lokalnych konfliktów i problematykę integracji. Uwrażliwią ich również na mowę nienawiści skierowaną wobec uchodźców i przybliżą kulturę regionów, z których te osoby pochodzą. Odbędą się one w ciągu tygodnia14 – 18 listopada 2016, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji (16.XI.). Zajęcia przygotowane z myślą o młodzieży poprzedzone zostaną warsztatami dla nauczycieli chcących dołączyć do naszej akcji.  Zakładamy, że w placówkach edukacyjnych biorących udział w inicjatywie przeprowadzone zostaną zajęcia antydyskryminacyjne w wymiarze co najmniej 2 godzin lekcyjnych. Będą one odbywać się według przyjętego pomysłu przez daną szkołę - mogą to być działania indywidualne i zróżnicowane w poszczególnych klasach lub wspólne, mające charakter imprezy szkolnej. Szkoły mogą zaprosić do siebie instytucje sojusznicze, współpracujące przy realizacji inicjatywy lub jej organizatorów, mogą też skorzystać z pomysłów prezentowanych podczas warsztatów i spotkania informacyjnego dla nauczycieli.

Wstępnie działania proponowane przez inicjatorów akcji „Nie Błądźmy, Bądźmy - Tolerancja”:

1. Badania krzyżowe (młodzież nie wykonuje ankiet w swojej szkole tylko szkole zaprzyjaźnionej)  – ankieta na temat stosunku do uchodźców w toruńskich szkołach

2. 20 października 2016r. – 4 godzinne warsztaty dla nauczycieli, którzy chcą przystąpić do projektu

Uczestnicy zajęć będą mieli możliwość poznania założeń i metod edukacji antydyskryminacyjnej, otrzymają też materiały metodyczne. Pozwoli im to przeciwdziałać dyskryminacji w ich środowisku szkolnym, dostrzegać występujące w nim problemy oraz adekwatnie na nie reagować.

3. 14 listopada – 20 listopada 2016r. tydzień tolerancji: (wstępnie proponowane przedsięwzięcia)

14 listopada 2016r. (poniedziałek) – "Orient Express" - warsztaty plastyczne – tworzenie maureski
15 listopada 2016r. (wtorek)– Wszyscy o wszystkim mało wiemy - Wystawa książek reporterskich dotyczących globalnych problemów XX wieku – akcja czytelnicza - reportaż skutecznie uczy empatii oraz „Żywa biblioteka” – Spotkanie z uchodźcą – V LO w Toruniu
16 listopada 2016r. (środa) – przed południem: WŁAŚCIWE DZIAŁANIA WE WSZYSTKICH SZKOŁACH, KTÓRE PRZYSTĄPIĄ DO PROJEKTU po południu, godzina 15.00– Debata oksfordzka – Polska powinna przyjąć uchodźców - między uczniami VII LO i Liceum Akademickiego po debacie uczniowskiej, godzina 16.00 – Uchodźcy – panel dyskusyjny  z naukowcami z Instytutu Socjologii  UMK– Liceum Akademickie
17 listopada 2016r. (czwartek) – Bloki filmowe V LO

- Do nazizmu jeden krok: „Kabaret” reż. Bob Fosse 1972, „Fala” reż. Dennis Gansel 2008, „Fanatyk” reż. Henry Bean 2001
- Wszyscy jesteśmy uchodźcami: „Imigranci" reż. Vincent Rotters2015, „Rozdzieleni" reż. Michael Hazanancius 2014, Timbuktu reż. AbderrahmaneSissaco2014

4. 18 listopada 2016r. piątek–Czujesz miętę – warsztaty kulinarne

Udział szkoły w projekcie można zgłosić poprzez przyjście na spotkanie otwierające 20 października 2016r. w CKU w Toruniu Plac Świętej Katarzyny 8 o godzinie 15.30 lub na adresy:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Serdecznie zapraszamy!

Instytucje, z którymi współpracujemy

partner partner partner partner partner partner partner partner partnerErasmus+EPALE