Plac Św. Katarzyny 8, 87-100 Toruń tel. 56-657-74-86, 535 430 957 metodycy@metodycy.torun.pl

Nasza misja: Kompleksowe wspomaganie szkół, placówek i nauczycieli w realizacji zadań edukacyjnych, opiekuńczych, organizacyjnych i wychowawczych wynikających z ich potrzeb.

Szkoła Podstawowa im. F. Chopina w Turznie oraz Oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego w Toruniu serdecznie zapraszają zainteresowanych uczniów oraz ich nauczycieli do udziału w trzeciej edycji powiatowego konkursu ,,Adventskalender”, organizowanego dla wszystkich szkół miasta Torunia i powiatu toruńskiego. Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Konsula Generalnego Niemiec w Gdańsku – panią prof. h.c. Cornelię Pieper. Konkurs przewidziany jest dla uczniów szkół podstawowych klas IV-VIII. Nie jest wymagana od uczniów znajomość języka niemieckiego.

Cele konkursu:

 • rozwijanie kreatywności uczniów,
 • nabywanie podstawowego słownictwa z zakresu tematycznego "Weihnachten - Święta Bożego Narodzenia",
 • zapoznanie uczniów z niemieckimi tradycjami adwentowymi,
 • zastosowanie technologii informacyjnej,
 • zainteresowanie dzieci i młodzieży kulturą Niemiec,
 • porównywanie tradycji niemieckich z tradycjami polskimi,
 • rozwijanie zdolności manualnych uczniów.

Prace będą oceniane w dwóch kategoriach wiekowych:

 • klasy IV-VI SP,
 • klasy VII-VIII SP,
 • nagroda publiczności uczniów Szkoły Podstawowej im. F. Chopina w Turznie, wyłoniona na podstawie tajnego głosowania.

Fundatorami nagród są:

 • Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział w Toruniu.
 • Konsulat Generalny Niemiec w Gdańsku.
 • Wydawnictwa językowe.

Adventskalender jest bardzo miłą i starą tradycją niemiecką, obchodzoną w okresie adwentu. Kalendarz wymyśliła w połowie XIX w. matka niejakiego Gerda Langa, który jako dziecko zadawał jej to samo pytanie, które słyszą wszyscy rodzice do dziś: "Kiedy będzie w końcu Boże Narodzenie?!" Mama Gerda przygotowała więc 24 pudełeczka, na każdym napisała liczbę od 1 do 24 i włożyła do każdego małe ciasteczko. W ten sposób mały chłopiec mógł sam policzyć dni do świąt. Gerd Lang założył potem własną firmę i podchwytując pomysł swojej matki zlecił w 1904 r. wydrukowanie pierwszego kalendarza adwentowego. Kalendarz ten składał się z dwóch arkuszy papieru - na jednym były wydrukowane liczby, na drugim obrazki z aniołami. W każdy mijający dzień adwentu wycinało się jeden obrazek i naklejało liczbę. Z czasem firma Langa produkowała arkusze z wyciętymi okienkami. Początkowo drukowane motywy chrześcijańskie zaczęły być wypierane przez postacie komiksowe i bajkowe.

Dziś można spotkać kalendarze nawet z zabawkami czy kosmetykami. Ostatnio pojawiły się nawet kalendarze wirtualne. Mimo tego nowoczesnego trendu chcemy wrócić do tradycji wykonania kalendarzy własnoręcznie i zachęcić w formie niniejszego konkursu również uczniów.

Dzięki wykonaniu takiego kalendarza uczniowie oprócz wiedzy typowo książkowej mogą w sposób niekonwencjonalny poznać tradycje naszych zachodnich sąsiadów. Uczniowie na poziomie językowym "0", którzy nigdy nie mieli styczności z językiem niemieckim, mogą również wykonać taki kalendarz, a przy zapisie słów po niemiecku korzystać z technologii informacyjnej. Motywacją dla uczniów będą również przewidziane nagrody. Świąteczny nastrój będzie sprzyjał poznawaniu oraz porównywaniu adwentowych i bożonarodzeniowych tradycji państw niemieckojęzycznych z naszymi, co pozwoli na osiągnięcie dalszych celów wychowawczych. Dodatkowo kalendarze będą wypełnione słodyczami i przekazane wychowankom domu dziecka w Toruniu. Uczniowie podczas wykonania Adventskalender będą zatem mieli na celu również wsparcie innych dzieci oraz działalność charytatywną.

Współczesne kalendarze adwentowe mogą być wykonane z materiału, kartonu, drewna, dotyczą tematyki adwentu i Bożego Narodzenia. Cechą charakterystyczną tych kalendarzy są również 24 okienka lub 24 drzwiczki, 24 rękawiczki, 24 skarpetki lub 24 szufladki, w których musi znaleźć się miejsce na małe słodycze (cukierki, czekoladki itp.). Okienka lub drzwiczki są ponumerowane, kolejno od numeru 1 do 24. Ostatni numer jest na największym okienku lub drzwiczkach. Według tradycji niemieckiej wolno otworzyć każdego dnia adwentu tylko jedno okienko lub jedne drzwiczki z takim numerem, który jest kolejnym dniem adwentu. W Polsce kalendarze adwentowe cieszą się coraz większą popularnością, również te wykonane własnoręcznie.

Pobierz regulamin oraz wszelkie niezbędne informacje do udziału w konkursie.

Instytucje, z którymi współpracujemy

partner partner partner partner partner partner partner partner partnerErasmus+EPALE